5 Şubat 2011 Cumartesi

Hatıra Para ve Koleksiyonculuk

Hatıra Para ve Koleksiyonculuk


Hatıra Para Koleksiyonculuğu çok eski çağlarda başlamış olup, günümüzde de  bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1970'den beri düzenli bir biçimde hatıra para ve madalyon üretimi yapmaktadır. Bu güne değin, ikiyüzyetmiş civarında,  gümüş, altın ve bronz gibi metaller üzerine hatıra para ve madalyon basılmıştır.

 
Darphane'ye   hatıra paralarla ilgili  üye olabilmek  için başvuru formunu doldurup,  iki adet fotoğrafla birlikte aşağıdaki adrese  göndermek yeterlidir. Hatıra paralar Darphane Mağazasından ve acentamız (Ankara'da Hazine Vakfı)'ndan temin edilebilir. Satışta bulunan tüm ürünler Darphane mağaza fiyatlarından temsilciliklerden satın alınabilir.

Yabancı firmalar için basılan hatıra paralar; Türkiye satışlarının kontenjanlı olması nedeniyle, sadece üyelere satılmaktadır.

Satış süreleri dolan veya (ve) maksimum  üretim adetlerine ulaşılan hatıra paraları tedavülden kaldırılmakta, bundan sonra, koleksiyonerler arası oluşan piyasadan temin edilebilmektedir.

  Koleksiyonculuğa yeni başlayanlar için öneriler
Birden fazla ülkenin parasını biriktirmek çok masraf ve emek gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle başlangıçta yalnızca Cumhuriyet Dönemi Hatıra ve Tedavül Paralarından oluşan bir koleksiyon için işe başlanmalıdır. Zaman içinde istek duyulursa Osmanlı Dönemine geçilebilir.

Hatıra para koleksiyonculuğuna yeni başlayanların; öncelikle Darphane'nin satışa çıkardığı tüm  ürünleri almaları ve bundan sonra  satışa sunulacakları düzenli takip etmeleri, daha sonra da geriye yönelik olarak eksiklerini piyasadan temin etmeleri  yararlı  olacaktır.

      
Genel Müdürlüğümüzün ürettiği hatıra paralar ve hatıra madalyonlar muhafazalı plastik kapsüllerde satışa sunulmaktadır. Paraları el değmeden muhafaza etmeli, plastik kapsüllerden çıkarmamalıdır. Paraların iyi muhafazası satış durumunda, fiyatı önemli ölçüde etkilemektedir.  

   
Koleksiyon ürünlerimizin zaman içinde değer kazandığı gözönünde bulundurularak satış için acele edilmemelidir.

 
İnternet üzerinde hatıra parası ile ilgili çok sayıda site bulunmaktadır. Başta Darphane'nin web sayfası olmak üzere, bu sitelerden sürekli   bilgi sağlanabilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder